Október 29-30-án (10.00 – 17.00) de. és du. 3-3 órás szekciók, kávé szünetek, 13-14-ig ebédszünet.
A háromórás szekciókban 2-3 témakörre fókuszáltan előadások és moderált beszélgetések lesznek. A napok végén összefoglaljuk és jóváhagyjuk a megállapításokat és köz- és szakmapolitikai ajánlásokat.
Az esemény munka nyelve magyar, angolra fordítást biztosítjuk.
a konferencia programja
9.00 – 9.30 Regisztráció
Résztvevők köszöntése, az esemény szakmai hátterének rövid bemutatása a környezeti kormányzás és környezeti igazságosság koncepciók mentén.
A környezeti kormányzás és a környezeti igazságosság koncepciók hogyan segíthetik elő az Európai Zöld Megállapodás és az ENSZ fejlesztési célok helyi színtű érvényesülését, lokalizálását?
Melyek azok az eszközök, amelyek rendelkezésre állnak, stratégiák, jogi eszközök, jó gyakorlatok, illetve mi hiányzik, milyen akadályokkal találkozunk a különböző megvalósulási szinteken? (EU, Kormányzati, települési és a közösségek - lakosság, helyi civilek és önkormányzatok szintjein)
Moderátorok -
Bari Judit és Vajda Violeta
(?) - A felvezetőben röviden ismertetik a (SDGs, EGD, környezeti kormányzás és igazságosság) koncepciókat.
Előadások:
dr. Muhi Erika- Jogi áttekintés (Aarhusi Egyezmény, és .... tv. 1. Környezeti információ, 2. részvétel döntéshozatalban 3. igazságszolgáltatáshoz hozzáférés.) + olyan esetek ismertetése, amelyek bemutatják a fejlesztések mentén romák által elszenvedett hátrányokat, a kirekesztést, a fejlesztésekből várható közös előnyök elérésének akadályait.
Papp Gergő - Városi periféria, városfejlesztés, üzemeltetés – (a környezeti kormányzás, környezeti igazságosság szempontjai hogyan jelennek meg, vagy hiányoznak?)
dr. Balázs András - Városszövet, szegregáció - rehabilitáció, bevonás eszközei, részvételi megújítás (állampolgári csoportok beleszólását, részvételét segítő eszközök.)
Szünet
Panelbeszélgetés városok, települések jó gyakorlatai mentén. Önkormányzatok ismertetik a zöld és részvételi programokat, illetve beszélgetést folytatunk arról milyen eszközeik vannak az Európai Zöld Megállapodás és az ENSZ fejlesztési célok helyi színtű eléréséhez.
Kérdések és válaszok a szekcióban elhangzottak kapcsán
13.00 EBÉD
A környezeti igazságossághoz kapcsolódó esetek és helyzetek bemutatása.
Civilek és aktivisták mutatják be a roma lakosságot érintő környezeti egyenlőtlenségeket és hátrányokat, konkrét ügyek, esetek mentén.
Moderátorok:
Rostás Aranka és Papp Gergő
Résztvevők: Kiss Anikó, Búza Károly, Ivancsik Erika, Glonczi László, Laboda Lilla, Szudóczki Róbert
Esetek:
Számozott utca, Lyukó völgy Miskolc - Több ezer fős szegregátumok, infrastruktúra és közszolgáltatás nélkül.
István akna és Györgytelep, Pécs – vízhez hozzáférés, lakhatási problémák.
Baks és környéke – Energiaszegénység, áramszegénység
Nyíregyháza – Közpénzből támogatott szegregáció.
Recsk, Nyírbátor – alapvető jogok, pl. egészséges környezethez való jog szembe állítása a gazdasági érdekekkel.
Kistelepülések – térbeli kirekesztés és egyre terjedő diszkrimináló intézményi gyakorlatok.
Előadás – Jonathan McCombs Ph.D. – geográfus (Földrajz és Antropológia Tanszék, University of Wisconsin, Eau Claire) a környezeti igazságosság szempontjai alapján a Zöld Platformmal közösen kidolgozott térkép ismertetése.
Kérdések és válaszok a szekcióban elhangzottak kapcsán
16.50 – 17.00 Összefoglalás, a nap zárása.
9.00 – 9.30 Regisztráció
Helyi és regionális fejlesztésekhez hozzáférések és az állampolgári részvétel kapcsán problémák és megoldási lehetőségek.
Moderátorok –
dr Balázs András és Galyas Éva Klára
Panelbeszélgetés városok, települések jó gyakorlatai mentén. Önkormányzatok és civilek ismertetnek zöld és részvételi programokat, illetve tapasztalatokat osztanak meg a lakosság részvételéről és a bevonásukat elősegítő eszközeikről.
Szünet
Fórumbeszélgetés a résztvevő civilek, szakértők és önkormányzatok között.
13.00 EBÉD
Online környezeti igazságosság fórum – Roma közösségi tagok, aktivisták helyszíni bejelentkezése.
Facilitátorok: dr Muhi Erika és Bari Judit segítik a helyszínen lévőkkel a diskurzust. (A panel nem nyilvános, regisztráció, illetve meghívás alapján lehet belépni)
Témák, amelyeket a bejelentkezők hangsúlyossá tesznek a környezeti igazságosság diskurzusban:
a környezeti problémák gender vetülete, a források, közpénzek nem hatékony vagy rossz felhasználása, egészségi és életminőségre ható ártalmak, térbeli kirekesztés jelensége, élelmiszer, víz, áram hozzáférés, infrastruktúra, lakhatás és tulajdonjogi kérdések, közlekedés, szemét (szállítás és közegészségügyi kockázatai), alapvető jogokat sértő üzleti, gazdasági érdekek, beruházások, egyéb.
A hallgatósággal közösen közpolitikai ajánlásokat fogalmazunk meg a helyi közösségek tudásának figyelembevételével.
Facilitátor
Galyas Éva és Gonda Bence
16.40 – 17.00
Záró szekció:
dr Balázs András és Bari Judit
Összefoglaló, a közös ajánlás dokumentum jóváhagyása, értékelés és elköszönés.
© Minden jog fenntartva: Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége